Polecenie umożliwia edycję pliku będącego źródłem danych dla aplikacji poprzez automatyczne dodanie obiektów składających się z innych dostępnych w tym źródle. W wizualizacji można te obiekty (w powiązaniu z poleceniem "Kolory granic jak obiektów", o którym mowa będzie w dalszej części) z powodzeniem wykorzystać do prezentacji np. własnych regionów sprzedażowych i innych podlegających analizie.
1. Uruchomienie polecenia spowoduje wyświetlenie zapytania o plik zawierający źródła danych (ponownie korzystamy ze źródła danych dotyczącego Polski opartego o dane CODGiK):
![](../../../../images/manual/pl/tn_instr_pl_017.png)
2. Aplikacja następnie otworzy wybrane źródło i wyświetli okno dialogowe:
![](../../../../images/manual/pl/tn_instr_pl_018.png)
3. Selekcji obiektów, na podstawie których możemy utworzyć nowe, dokonujemy za pomocą filtrów: "Typ obiektu" - służy do filtrowania listy wg typu obiektów zdefiniowanego w pliku źródłowym, "Obiekt" - służy do wyświetlenia obiektów, dla których wybrany obiekt jest zdefiniowany jako nadrzędny.
4. W tym przykładzie dokonamy zdefiniowania obiektu składającego się z trzech województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego. W tym celu filtrujemy listę dostępnych obiektów i przenosimy wybrane 3 obiekty do lewego okna przyciskiem ">":
![](../../../../images/manual/pl/tn_instr_pl_019.png)
5. Należy zdefiniować nazwę dla nowego obiektu oraz własną nazwę typu (wg ustalonej samodzielnie nomenklatury). Zdefiniowany typ nowego obiektu będzie dostępny później w poleceniach dotyczących seryjnej edycji obiektów umieszczonych w wizualizacji/mapie.
6. Następnie używając polecenia "Dodaj obiekt" powodujemy zapis obiektu do wybranego źródła danych i zapisanie samego źródła oraz zamknięcie okien dialogowych.
7. Efekt końcowy w pliku źródłowym:
![](../../../../images/manual/pl/tn_instr_pl_020.png)
I w arkuszu "definition" - obiekt zdefiniowany jako składający się z podanych:
![](../../../../images/manual/pl/tn_instr_pl_021.png)