Start > CONT-EVO MAP > CONT-EVO MAP - Instrukcja on-line > CONT-EVO MAP - Instrukcja (funkcje sieci web)

Funkcje sieci web

Konfiguracja komputera i aplikacji do pracy z serwerem bazy danych

W celu korzystania z serwera bazy danych, komputer na którym aplikacja jest uruchomiona jak i ona sama wymaga niewielkiej konfiguracji.

Aby połączenie z serwerem było możliwe, na komputerze musi być zainstalowany sterownik ODBC umożliwiający komunikację MS Excel z bazą danych PostgreSQL. Sterowniki te są bezpłatne, a pobrać można je z lokalizacji:

https://www.postgresql.org/ftp/odbc/versions/msi/

wymieniona lokalizacja sieciowa zawiera listę sterowników w postaci instalatora dla systemu Windows dostępnych do pobrania i zainstalowania w zależności od potrzeb. Na końcu listy są umieszczane najnowsze wersje.:

Oznaczenie *-x86.zip oznacza sterownik w wersji 32-bitowej, a *-x64.zip - 64-bitowej.

UWAGA: Wersję sterownika należy dopasować do wersji zainstalowanego MS Excel (32 lub 64 bit), a nie systemu operacyjnego (CONT-EVO MAP działa na komputerach z 64-bitową wersją systemu Windows). W Excel 2010, wersja widoczna jest np. w tym miejscu:
Aby zainstalować pobrany plik, musimy posiadać odpowiednie uprawnienia na komputerze, z którego korzystamy. Jeśli nie posiadamy takich uprawnień, należy poprosić o pomoc administratora.

Po pobraniu odpowiedniego pliku sterownika, rozpakowujemy go na dysku lokalnego komputera:

I uruchamiamy plik psqlodbc-setup.exe:

Akceptujemy postanowienia licencyjne sterownika i klikamy "Install". Jeśli system zapyta o wprowadzenie zmian na komputerze, potwierdzamy je, po czym sterownik zostanie zainstalowany.

Po zainstalowaniu w systemie sterownika, nie ma potrzeby konfigurowania dodatkowo źródeł danych itp. Odpowiednich ustawień dokonujemy jedynie w samej aplikacji, o czym będzie mowa w kolejnej części instrukcji.

Opcjonalnie możemy sprawdzić obecność sterownika i jego nazwę uruchamiając administrację danych ODBC (32 lub 64 bitową): Menu start > wpisujemy "odbc" i uruchamiamy odpowiednią aplikację:

W zakładce "Sterowniki" widzimy odpowiednie pozycje. Nazwę sterownika należy podać w opcjach konfiguracyjnych aplikacji CONT-EVO MAP.