Start > Aktualności

Aktualności

Mapa kodów pocztowych

Wielu klientów pyta o kody pocztowe i możliwość wizualizacji na ich podstawie.
Oczekują "kafelek", które jak inne jednostki administracyjne, da się wyrysować na mapie.


Otóż, rzeczywistość nie jest taka prosta

i nie wiem z czego wynika takie zaufanie do dużych serwisów, jak Google Maps lub Bing Maps - zarówno w zakresie geokodowania, podziału kodów pocztowych jak i w ogóle samej aktualności podziału administracyjnego Polski.
Jeśli komukolwiek nie przeszkadza fakt, iż podział jest nieaktualny lub adresy geokodują się źle (szczególnej uwadze polecam sprawdzenie zakresu terytorialnego Opola i Zielonej Góry (gdzie w roku 2017 zaszły duże zmiany), to ok - te serwisy są bezpłatne (przynajmniej na razie) i można ich użyć. Tylko jak na tej podstawie interpretować prawidłowo dane?

Wracając jednak do samych kodów pocztowych w Polsce. Głównym problemem są następujące fakty:
  • Kody pocztowe nie są przypisane w spójnych obszarach (ten sam kod pocztowy może występować w wielu zupełnie różnych miejscach danej miejscowości).
  • Ten sam kod pocztowy może występować w wielu gminach/powiatach.
  • Kod pocztowy, z zasady jest przypisany do określonego adresu (ulica, nr - czyli "de facto" punkt) a nie obszaru.

To powoduje, że stworzenie mapy kodów pocztowych w Polsce jest niezmiernie trudne i ZAWSZE obarczone błędem.
Oczywiście, można zaprezentować dane w postaci punktowej, ale to NIE JEST najczęściej oczekiwany efekt końcowy, ze względu na jego małą czytelność.

Jako rozwiązanie proponuję stworzoną przeze mnie mapę kodów pocztowych, która stworzona została o ogólnodostępne źródła i jest prawdopodobnie NAJDOKŁADNIEJSZĄ mapą dostępną na rynku.
Mapa kodów pocztowych:
  • zawiera podział Polski na niemal 21 tysiący kodów pocztowych,
  • uwzględnia w podziale przypisanie danego kodu do poziomu powiatu
  • jest dostępna w praktycznie dowolnym formacie wektorowym - dzięki czemu możliwe jest przygotowanie dowolnych dodatkowych warstw w oparciu o podział (usługa dodatkowo płatna).

Wersja DEMO mapy (zawiera celowe zniekształcenia) dostępna jest na stronie: https://gis.cont-evo.eu/mapa-kodow-pocztowych
Szczegóły oferty