Start > CONT-EVO MAP > CONT-EVO MAP - Instrukcja on-line

Podstawowe funkcje

Kartogram z własnymi przedziałami

1.         Do utworzenia tego kartogramu użyjemy identycznego zestawu kształtów i danych jak w poprzednim przykładzie. Dodatkowo określimy w odrębnych komórkach własne przedziały liczbowe, które będą wykorzystane do oznaczania barwami określonych obszarów.

Przy tworzeniu przedziałów należy zachować następujące zasady:
  • Kolejne przedziały znajdują się w kolejnych wierszach.
  • Przedziały określamy malejąco, czyli najwyższy wiersz określa przedział o największych wartościach i jednocześnie w każdym wierszu w lewej kolumnie określamy wartość większą, w prawej mniejszą.
  • Każdy przedział rozumiany jest jako lewostronnie zamknięty (dane odpowiadające regionom będą uwzględniane w określonych przedziałach wg zasady "mniejsze lub równe od wartości podanej w lewej kolumnie i większe od wartości z kolumnie prawej danego przedziału").

W niniejszym przykładzie zastosujemy następujące przedziały:

Wartość mniejsza
lub równa od:
Wartość
większa od:
10 9
9 5
5 3
3 -0,1

Zauważmy, że każda wartość końcowa jednego przedziału jest jednocześnie wartością początkową kolejnego. Dodatkowo w ostatnim przedziale jako ostatnią wartość do porównania określono: -0,1.

Dzięki temu zabiegowi (w powiązaniu z formatowaniem liczb w Excel, tj. nie pokazywaniu cyfr po przecinku, co przeniesione zostanie na legendę i prezentowane wartości na kartogramie) uzyskamy efekt, iż dane równe 0, zostaną uwzględnione w ostatnim przedziale (gdyż będą większe od -0,1). Gdybyśmy tego nie zrobili, obszary z wartościami równymi 0, zostałyby pominięte (i tym samym nie pokolorowane). Nasze przedziały zdefiniowane zostały w komórkach: E1:F5 (pierwszy wiersz to nagłówki, które nie są konieczne).

2.         Wstawiamy mapę prezentującą pożądane regiony, jak w poprzednim przykładzie - uzyskując następujący efekt:

3.         Następnie wybieramy polecenie: Koloruj > Własne przedziały.

4.         Aplikacja, ponownie jak poprzednio, najpierw zapyta nas o dane:

5.         Po zaakceptowaniu przedziału przyciskiem OK, aplikacja zapyta nas o zakres komórek, ze zdefiniowanymi przedziałami liczbowymi (wskazujemy zakres E2:F5 - bez nagłówków):

6.         Następnie pytanie o kolor wyjściowy (najciemniejszy):

7.         I w rezultacie, efekt końcowy:

Uzyskujemy dokładnie taką liczbę barw, ile przedziałów zdefiniowaliśmy, dodatkowo każda wartość została umieszczona precyzyjnie w odpowiednim zakresie liczbowym.

Dodatkowo zwróćmy uwagę na wspomnianą wartość wynoszącą -0,1. Aplikacja, dzięki odpowiedniemu formatowaniu prezentuje tę wartość w legendzie jako zero, natomiast dane z wartościami wynoszącymi zero, nie zostały pominięte przy tworzeniu kartogramu.